jQuery(function($){ $('.logo_container a').attr('href','https://www.ccfound.com'); });
CO ODPOWIE ROSYJSKI SZPIEG? 
Tags: #ccFound
Poza uczuciami, jakie wyzwalają w nas odpowiedzi, najważniejsze z punktu widzenia etyki jest, aby odpowiedzi były zgodne z prawdą. “Prawda to wolność” - pisali najstarsi filozofowie. Jeśli odpowiadamy zgodnie z prawdą, to znaczy, że jesteśmy na tyle silni, by móc stawić czoła reakcji, jaką prawda wyzwoli w naszym słuchaczu.

Wydawałoby się, że nic prostszego niż odpowiedzieć, gdy się wie, a jednak nie zawsze takie to proste. Co ciekawe, odpowiedź to jedynie reakcja na polecenie czy zapytanie, co wynika z definicji .Odpowiedź wcale nie musi być ubrana w słowa. 

Możemy mówić o odpowiedziach organizmu na bodźce. Takie odpowiedzi są automatyczne, nie wymagają zastanowienia, bo oparte są o biologiczny “algorytm”. Na przykład, odpowiedź immunoglobuliczna organizmu. Układ immunologiczny rozpoznaje i eliminuje szkodliwe czynniki (antygeny) jak bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty, toksyny. Limfocyty oraz przeciwciała dają natychmiastową odpowiedź na antygeny w postaci reakcji obronnej. Odpowiedzią jest ostra reakcja zapalna zwalczająca antygeny. To automat. 

Są jednak odpowiedzi wypowiadane, które wymagają wysiłku myślowego człowieka, a nie każdy człowiek wie, co odpowiedzieć. Jedna z takich odpowiedzi padła w Tebach starożytnych, gdzie przerażający potwór Sfinks siedział na wąwozem i pożerał ludzi, gdyż nikt nie był w stanie rozwiązać jego zagadki. Brzmiała ona tak: “Co to za zwierzę obdarzone głosem, z rana chodzi na czworakach, w południe na dwóch nogach, a wieczorem na trzech?” Odpowiedzi udzielił Edyp. Powiedział, że jest to człowiek, gdyż dziecko chodzi na czworakach, dorosły na dwóch nogach, a starzec podpiera się laską, jakby miał trzy nogi. Gdy Sfinks usłyszał prawidłową odpowiedź, z rozpaczy rzucił się ze skał i rozbił na śmierć. Edyp nie był mędrcem, ale miał przywileje u wyroczni delfickiej, która mu podsunęła odpowiedź podczas snu. Czasem, nie każdy mędrzec znajdzie odpowiedź, ale człowiek sprytny – owszem. 

Są też takie odpowiedzi, na które jednak ani mędrzec, ani spryciarz nie wpadnie. Ba, nawet najbardziej tęgie głowy się zejdą, obradują, obradują i nic. Wydaje się, że takie pytania już na zawsze pozostaną bez odpowiedzi. Choćby te, które dotyczą kręgu wielkich głazów megalitycznych w Stonehenge, w Anglii. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi jak powstały, ani w jakim celu. Powstają natomiast liczne hipotezy, że służyły kobietom i mężczyznom do kultu Słońca i Księżyca, albo nawet, że ustawili je przybysze spoza Ziemi. Najczęściej takie hipotezy dają ukojenie ludziom, gdy odpowiedzi są niemożliwe i przynoszą pracę badaczom.    

Do najciekawszych odpowiedzi należą odpowiedzi w formie pytania. Nie lubimy ich, gdyż istotą pytania jest prośba o udzielenie odpowiedzi i cel poznawczy, a nie brnięcie w kolejną niewiadomą. 

Być może to przeważyło o życiu Jezusa z Nazaretu, jednej z najważniejszych postaci w historii dziejów. Prefekt Piłat czekał na odpowiedź Jezusa z Nazaretu na pytanie Quid est veritas? Co jest prawdą? Chrystus nie odpowiedział, ale też odpowiedź na niewiele by się zdała, skoro prefekt Rzymu nie rozpoznawał świadectwa Jezusa. Piłat rozpatrywał sprawę starannie i wnikliwie, czym drażnił i niepokoił Żydów. Rozmawiał z oskarżonym i próbował rozpoznać prawdę. Relacja została spisana przez św. Jana, który był w pobliżu. Czy, gdyby Jezus udzielił Piłatowi odpowiedzi, zdołałby uniknąć kary na krzyżu? Czy historia świata potoczyłaby się inaczej?

Niejeden uniknął śmierci, udzielając mądrze odpowiedzi, gdy ważyły się losy jego żywota.  Do nich należy pewien Wezyr Imperium Osmańskiego, który stanął przed surowym obliczem Sułtana w XVIII wieku. Sułtan spytał nieoczekiwanie dla wszystkich dworzan: “Ile czasu potrzebujesz Wielki Wezyrze, by nauczyć swojego psa ludzkiej mowy. Odpowiadaj, bo jeśli nie nauczysz, zetnę ci głowę!” Wezyr był mądrym człowiekiem. Zamyślił się chwilę i odpowiedział: “5 lat Wielki Sułtanie”. Kiedy już dworzanie użalali się nad losem Wezyra, on im odpowiedział: “Niech was nie trapi ten termin przyjaciele. Przez 5 lat wiele może się zdarzyć, i pies może zdechnąć i miłościwy Sułtan może umrzeć!” 

Ktoś powiedział, że nie ma prawdziwych odpowiedzi i prawdziwe są tylko pytania… Temu stwierdzeniu przeczy matematyka. Matematyka ma odpowiedzi zawsze prawdziwe. Fałsz w matematyce jest podstawową wartością logiczną. Taka jest matematyka ze swej natury. Może dlatego właśnie nazywana jest matką wszystkich nauk. 

Podobnie w muzyce. Fałsz nie przejdzie, bowiem język harmonii układa nuty w logiczne odpowiedzi.

W epoce rozumu Wielkiej Francji spotkało się pewnego razu paru mędrców, którzy postanowili spisać wszystkie wielkie odpowiedzi tego świata. Nazywali się Encyklopedyści a ich dzieło Wielka Encyklopedia Francuska, miała zburzyć stary system monarchii i doprowadzić do Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Faktycznie, Wielki Król został wkrótce zgilotynowany. Być może, zbyt wiele było tych Wielkich terminów na jego drodze…

Świat miał wiele bardzo złych odpowiedzi w swych dziejach. Były nimi wojny. Wojna to bardzo zła odpowiedź na rozwiązywanie problemów tego świata. Odpowiedź, iście szatańska i choć przyjęły się naukowe terminy wojen sprawiedliwych czy obronnych, wojna nigdy nie powinna być odpowiedzią na rozwiązywanie konfliktów.

Odpowiedzi można też mnożyć, nawet te błędne. To kwintesencja humanizmu. Errare humanum est – “Błądzenie to ludzka cecha”, mawiali pierwsi humaniści. 

Mylimy się w odpowiedziach, ale zawsze staramy się odpowiedzieć. Kochamy krzyżówki i quizy. Wszyscy lubimy testy, w których mierzymy iloraz naszej inteligencji. Całe życie radość sprawia nam, gdy uda nam się udzielić komuś właściwej odpowiedzi. 

Najbardziej nas raduje krótka twierdząca odpowiedź na fundamentalne dla człowieka pytanie o miłość? Choć istnieją różne odmiany miłości: platoniczna, rodzicielska, erotyczna, miłość do zwierząt czy miłość własna, wszystkie mają jednak wspólny mianownik. Czyni, że czujemy się szczęśliwsi, a nasze życie staje się upojne i kolorowe. Udało się nawet wyodrębnić zachodzące w naszych mózgach procesy chemiczne, za które odpowiada fenyloetyloamina, hormon szczęścia C8-H11-N.

Poza uczuciami, jakie wyzwalają w nas odpowiedzi, najważniejsze z punktu widzenia etyki jest, aby odpowiedzi były zgodne z prawdą. “Prawda to wolność” – pisali najstarsi filozofowie. Jeśli odpowiadamy zgodnie z prawdą, to znaczy, że jesteśmy na tyle silni, by móc stawić czoła reakcji, jaką prawda wyzwoli w naszym słuchaczu. Prawdę w odpowiedzi mówią ci, którzy są odważni, ale też ci, którzy mają ograniczoną empatię, lub są do tego zmuszeni. W amerykańskim wojsku jest tradycja by wiadomość o śmierci dziecka na wojnie, przekazywał rodzicom najwyższy stopniem oficer w jednostce. To tragiczna prawda, jednak jeśli powie ją ktoś ważny, to znaczy, że śmierć dziecka miała znaczenie dla kraju. Pozwala łagodniej przejść rodzicom w żałobę. 

Do identyfikacji prawdy w odpowiedziach szpiegów wykorzystuje się wariograf. Odpowiedź nieprawdziwa wyzwala w człowieku określone napięcie mięśniowe, temperaturę oraz drganie tęczówki, co aparat wyłapuje. Odpowiedzi – kłamstwa, są wyrokiem śmierci. Dlatego Rosyjscy szpiedzy nauczyli się z czasem jak okłamywać wariograf.   

Czy wciąż zastanawiacie się nad naturą odpowiedzi? Czy odpowiedź nurtuje cię bardziej niż samo pytanie? To dobrze, bo w wachlarzu emocji człowieka i zakamarków jego umysłu kryje się wiele nieoczekiwanych tajemnic, nawet dla nas samych. Dlatego często słyszymy “…nie sądziłem, że w ogóle odpowiem na to pytanie!”  

Zapraszamy Cię na portal odpowiedzi ccFOUND. Tu znajdziesz miliony ludzi, którym zależy na prawdzie i mądrych odpowiedziach. Miliony ludzi, którzy w odpowiedziach dostrzegają sens życia, bo chcą wesprzeć tych, którzy pytają.  https://zapytaj.ccfound.com/

Tamar

Did you like the article?

share:
or leave a comment