jQuery(function($){ $('.logo_container a').attr('href','https://www.ccfound.com'); });
Jak inwestorzy i zarządy startupów walczą o wzrost?
Przedstawiamy typowe dla rozwojowych startupów kwestie, gdy wchodzą w etap komercjalizacji, w przykładowej dyskusji pomiędzy inwestorem startupowym Maciejem Dziemianczukiem oraz founderem ccFOUND i CEO Piotrem Michalakiem. 

Przedstawiamy typowe dla rozwojowych startupów kwestie, gdy wchodzą w etap komercjalizacji, w przykładowej dyskusji pomiędzy inwestorem startupowym Maciejem Dziemianem oraz founderem ccFOUND i CEO Piotrem Michalakiem. 

Maciej Dziemian – Celem ICO miało być kilkadziesiąt  milionów USD ale nie zdobyliście aż tyle. Mamy ogólnie niekorzystną sytuację na rynku kryptowalut, do tego mamy w chwili obecnej 500k zł kosztów miesięcznie, powinniście zatrudniać więcej programistów, w spółce powinien być zabezpieczony kapitał przynajmniej na rok. Czy to nie oznacza wolniejszego wzrostu ccFOUND-u?

Piotr Michalak – Wręcz przeciwnie. To nie zmartwienie a wyzwanie. Przyspieszamy. Zaczynamy etap komercjalizacji ccFOUND. Mamy obecnie ponad 5.7 milionów USD (pomiędzy 13 – 15 mln zł), więc zabezpieczenie jest, ale nadchodzi czas dynamizacji –  mamy zamiar starać się o dodatkowy kapitał rozwojowy, a to zrobimy dzięki wdrażaniu dobrych praktyk  startupów kryptowalutowych między innymi dzięki vestingowi.

MD – Jako długodystansowy inwestor jestem ciekawy, czy zrobicie  tak zwany “market making” – skupicie część coinów w celu stabilizacji ich ceny?

PM – Nie zrobimy market makingu bo nie mamy na to teraz kapitału.  Jak sam zauważasz celem ICO było zebranie kilkudziesięciu  milionów USD, jednak nie udało się tyle zebrać w kolejnych rundach inwestycyjnych. Jeżeli ten cel byłby osiągnięty, mielibyśmy dodatkowy kapitał, który mógłby posłużyć w celu stabilizacji ceny projektu na giełdzie. Przy obecnej wartości sprzedaży tokenów w ICO dobrze by było wydawać więcej na programistów, nie na skup coinów. Poprzez vesting możemy zapobiec drastycznemu załamaniu się ceny coina na giełdzie poprzez rozłożenie emisji coinów na rynek w czasie.

Obecnie płynność naszych coinów na giełdzie i tak jest mała, a inwestor nastawiony spekulacyjnie może zachwiać jego kursem – jak sam rozumiesz – Venture Capitals będą wtedy patrzeć na niższy kurs giełdowy coina, a nie na rzeczywistą, nominalną wycenę ccFOUND/ To wyklucza szanse pozyskania od nich finansowania i de facto bardzo spowolni rozwój projektu. Warto zauważyć jeszcze, że wypłaconych z Platformy mamy jedynie niecały 1% całkowitej podaży found coinów, czyli bardzo niewiele. Pomimo, że mamy możliwość claimowania tych coinów, każdy z inwestorów mógł to zrobić przez cały czas ICO i tak większość coinów została zatrzymana przez inwestorów. Ta wypłacona cząstka coinów rysuje wartości naszego coina na giełdach zdecentralizowanych mocno niekorzystnym wykresem. A przecież ten 1 % nie uwzględnia wartości naszego kapitału, na przykład wpłat kryptowalutowych czy walutowych pozostałych inwestorów ani wartości samego projektu.

MD- Ta sytuacja zamyka ccFOUND-owi drogę dla dodatkowego kapitału z  VC i  lanchpadów. Venture Capitals, przy obecnej tokenomii nie wejdą, co już usłyszałem w Dubaju, rozmawiając z niektórymi przedstawicielami funduszy.

PM – Dokładnie tak, niestety to niekorzystna sytuacja. Inwestycje z lanchpadów i VC’s dadzą fundusze, między innymi, potrzebne do komercjalizacji projektu i zatrudnienia wysokiej jakości zespołu tworzącego platformę. Launchpady kierują się zasadami jak Venture Capitals, patrzą na tokenomię. Nasza potrzebuje usprawnienia, musimy zmienić jej zasady.  Zaznaczę tu, że przeprowadziłem burze mózgów i wielogodzinne narady z doradcami i prawnikami m. in. z Pawłem Łaskarzewskim z Synapse Network i Marcinem Klaryckim z Basket Coin. Nasi doradcy zauważyli, że dla dobra projektu dobrze będzie jeżeli wprowadzimy vesting, w korzystnych proporcjach dla inwestorów z różnych grup. Dla komercjalizacji projektu da to mocne przyspieszenie i zdecydowanie wyższe notowania kursu coinów w długim terminie. 

MD – Co jeśli większość inwestorów zagłosuje przeciwko proponowanym rozwiązaniom? 

PM – Jeżeli zagłosujecie przeciwko tej propozycji, to też będziemy rozwijać portal, ale wolniej. Być może trzeba będzie prędzej czy później zwolnić część zespołu. Nie będziemy w stanie pozyskać dodatkowego kapitału od funduszy inwestycyjnych,  wzrost wartości coina i wycena projektu będzie wolniej rosła, więc większe szanse powodzenia mamy, jeżeli powalczymy o ten kapitał. Wdrożenie rozwiązań, szybszy rozwój oznacza, że wasze coiny będą za 2, 3, 4 lata dużo więcej warte niż jeżeli teraz tego nie zrobimy. 

MD – Jakie są szczegóły waszej propozycji?

PM – Zastąpimy FOUND coina tokenem z nowym smart contractem i tickerem.. Obniżamy cenę nominalną do 0.01 USD, dodatkowo inwestorzy z ICO otrzymają airdrop wyrównujący wartość ich inwestycji. Np. jeżeli kupiłeś 10 000 FOUND coinów w ICO po 0.05 USD otrzymasz 10 000 nowych FOUND coinów plus dodatkowo 40 000 nowych FOUND coinów w postaci airdropu  Jeżeli kupiłeś tokeny wcześniej, tj. w Private Sale otrzymujesz nowe tokeny w proporcji 1:1.

Wszystkie tokeny z platformy będą po prostu wypłacane z nową nazwą. Dla większości inwestorów poza zmianą nazwy nie będzie to miało większego znaczenia. 

MD – Wyzerujemy wykres? 

PM – Tak, dla wypłaconych coinów, zrobimy możliwość ponownej wpłaty i w przypadku akceptacji zmian wymienimy go na nowy, więc te osoby nic nie tracą. 

MD – Kiedy i jak będziemy głosować w pierwszym DAO na road map ccFOUNDu?

PM – Podajemy maila i ilość tokenów w formularzu do głosowania w Google. I tutaj każdy głos mnożony będzie przez ilość tokenów, tak jak to planowaliśmy już w docelowej platformie, nie mamy na razie mnożnika reputacyjnego. Bardzo ważne jest, że będziemy ręcznie weryfikowali głosy, więc sprawdź swój Adres i email na platformie shop.ccfound.com i sprawdzić dokładną ilość swoich tokenów. Gdy podałeś swojego maila w głosowaniu i podałeś liczbę tokenów to ta liczba tokenów świadczy o tym, że to ty zagłosowałeś. Ty się podpisujesz swoją liczbą tokenów jako hasztagiem kryptograficznym, bo tylko ty masz dostęp do tego, ile masz tokenów  i tylko ty wiesz ile ich posiadasz. My będziemy wiedzieli, że to ty zagłosowałeś. Głosy osób, które wpisały przekłamane dane, będą unieważniane .

MD – Dziękuję i do zobaczenia na głosowaniu.

PM –  Dziękuję wszystkim i zachęcam do wzięcia udziału w naszym głosowaniu. Mam nadzieję, że w partnerstwie podejmiemy wspólnie decyzję, która w długim terminie przyczyni się do wielkiego sukcesu ccFOUND.

Did you like the article?

share:
or leave a comment