jQuery(function($){ $('.logo_container a').attr('href','https://www.ccfound.com'); });
Marketplace i e-commerce czyli tort, który rośnie w miarę zajadania.
Tags: #
Wkrótce pojawi się konkurencja zagraniczna, bo któżby nie miał ochoty na łakomy kąsek. E-commerce w Polsce można omawiać bez końca, liczyć kategorie produktów, logistykę, sprzedawców i kupujących. Obecnie widać trend specjalizacji platform obsługujących e-commerce. Alibaba zajmie się tanimi produktami, Amazone wysokimi markami a ccFOUND dobrami niematerialnymi, uruchamiając własny MARKETPLACE.

grafika Joanna Rybak

E-commerce w Polsce, czyli rynek handlu internetowego, to wielki smaczny tort, na który apetyt ma wiele firm. Rynek rozwija się tak dynamicznie, że nie nadąża za własną obsługą. 

Wkrótce pojawi się konkurencja zagraniczna, bo któżby nie miał ochoty na łakomy kąsek. E-commerce w Polsce można omawiać bez końca, liczyć kategorie produktów, logistykę, sprzedawców i kupujących. Obecnie widać trend specjalizacji platform obsługujących e-commerce. Alibaba zajmie się tanimi produktami, Amazone wysokimi markami a ccFOUND dobrami niematerialnymi, uruchamiając własny MARKETPLACE.

Zacznijmy od tego co w biznesie najważniejsze, czyli od popytu. Ponad 13 mln Polaków kupuje na Allegro. To znaczy, że robi to ponad ⅓ całego narodu! Badanie polskich konsumentów ujawniło, że 74% z nich po zakończeniu lockdownu nie zrezygnuje z internetowych zakupów, a 10% tak zasmakowała, że je zwiększy. No cóż apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Teraz zerknijmy na podaż. 

Bez wątpienia na rynku ecommercowym w Polsce liderem jest Allegro – to numer jeden marketplace na wszystko, ba można powiedzieć, że jest monopolistą. Zysk netto Allegro za pierwszy kwartał 2020 roku skoczył do 64,2 mln euro z 41,7 mln euro w tym samym okresie 2019 roku. Ta firma dyskontuje wzrost sprzedaży e-commercu w Polsce i bezspornie ciągnie go w górę.

W kolejnym roku pandemii już było tylko lepiej. 2021 rok grupa zakończyła solidną dynamiką wzrostu. Zysk firmy wzrósł w tym okresie o nieco ponad 110 proc., a wartość sprzedanych za pomocą platformy produktów o 57,5 proc. Przychody były wyższe o 34%. 13,5 mln kupujących to połowa użytkowników Internetu w Polsce, która wybiera z 250 mln ofert od 133 tys. sprzedawców.

Wyobraź sobie wysokość dywidendy która została wypłacona i radość akcjonariuszy kiedy ją dostali.

Allegro skonsumuje też największy kawałek tortu, czyli zakupy elektroniczne, bowiem większość asortymentu idzie przez ich marketplace. Prognozuje się, że przychody z handlu elektronicznego będą rosły w tempie 9,4% rocznie (Średni roczny wzrost pomiędzy 2020-2024). To spowoduje, że do 2024 roku rynek tylko elektronicznych dóbr będzie wart 17 miliardów dolarów! Na zdrowie. 

ROBI SIĘ CIASNO 

Jednakże, Allegro to “tylko” marketplace.To kanał sprzedażowy, platforma handlowa, internetowa super witryna, technologiczna hybryda, dewelopowana przez dekady, przez zespoły IT.

Za nią stoją miliony przedsiębiorców. Różnej wielkości. Od Adidasa, po pewnego górala ze Szczyrku, co to oscypkami handluje. Platforma boryka się z przeładowaniem treści. Za dużo wyboru, zbyt wiele kategorii, męczące promocje i reklamy. 

Robi się ciasno. I to bardzo.

Nawet aktualna strategia rozwoju Allegro nie obejmuje dynamicznego poszukiwania nowych użytkowników, tylko skupia się na logistyce i obsłudze tego potężnego ruchu, który jest. Słusznie.

Bowiem największy tort, nawet taki weselny, ma to do siebie, że jeśli nie jest jest odpowiednio obsłużony, zaczyna wewnątrz opadać, psuć się. 

Marketplace jest jak ten tort, by trzymać użytkowników, trzeba dbać o ich absolutny komfort. Najmniejsza przewaga konkurencji może przynieść utratę użytkowników platformy. 

Zagęszczanie się ruchu na jednej platformie e-commerce, stawia nowe wyzwania przed wszystkimi jak rozładować ten nadmiar wszelakości.  

JEDEN TORT NIE NASYCI WSZYSTKICH 

W odpowiedzi pojawia się konkurencja: Amazone, AliExpress, ccFOUND, Alibaba, Vinted. W zasadzie każdy chce “wyjąć” z platformy Allegro swoją półkę.

Rozpoczyna się dekada specjalizacji.  

Amazon ruszył z mocnym marketingiem na rzecz nowych i jakościowych produktów i najął prestiżową Price Water Cooper do obsługi, sporo inwestując w wejście na rynek. 

AliExpress wybudował w Polsce swoje ogromne centrum dystrybucyjne, i absolutnie nastawia się na rynek detaliczny. 

Alibaba chce objąć rynek taniej chińskiej sprzedaży i traktować Polskę jako hub na Europę. 

ccFOUND ogarnie rynek dóbr niematerialnych.

Vinted sprzedaż produktów używanych.

Jest więc tłok, lecz wolny rynek ma to do siebie, że umie swą niewidzialną ręką ten tłok rozładować. Tak się wydarzy, również za udziałem międzynarodowych platform cross-selling , na których polskie firmy coraz częściej goszczą. 

CZY KONKURENCJA WYGRA INNOWACJĄ TECHNOLOGICZNĄ?

Amazon, posiada ultranowoczesne technologie oraz najwyższy poziom klientocentryczności, co daje przełożenie na konsumentów i zwiększa sprzedaż. Od AI, czyli rozwiązań sztucznej inteligencji, zależeć będzie jak szybko zindywidualizowana oferta dotrze do klienta. 

Dedykowana sprzedaż – na to stawiają zespoły badawcze IT. Zanim konsument otworzy na dobre komputer, Amazon już podrzuci mu co chce kupić prosto na pulpit – tak można w skrócie przedstawić ambicje platformy.

Platforma ccFOUND kojarzyć się ma z jakością, a nie erzacem. Bo “mądrość” jako towar, w wydaniu rynkowym, posiada taką narrację. ccFOUND zainwestował ogromne fundusze w blockchain, powstanie unikalnej technologii tłumaczeń, postawił na zespół IT do obsługi. Walutą wewnętrzną są tokeny, których obrót na blockchain jest transparenty i bezpieczny. Produkty mają najwyższy poziom zabezpieczenia, jak kryptowaluty. 

ccFOUND POSTAWIŁ NA WŁASNĄ MARKĘ

Rynek edutech, czyli edukacji i wiedzy, jest nie mniejszy niż rynek elektroniki. Mimo takiego wyzwania ccFOUND tworzy własny kanał sprzedażowy, własną platformę.

Dlaczego nie wykorzysta istniejących. Wszak wiedza, porady, ekspertyzy, czy doradztwo to też towar i usługa, choć niematerialne. 

ccFOUND mógłby zacząć od współpracy, na przykład z Amazonem – oni książki, a ccFOUND projekty domów, kursy albo raporty w plikach, video czy ebookach….

O nie! ccFOUND postanowił działać na własnych narzędziach i stworzył własną platformę blockchainową, wartą już kilkadziesiąt milionów na starcie. 

Uruchamia zupełnie nowy marketplace – dóbr niematerialnych jak ekspertyzy, porady, projekty, opinie, szkolenia, z czego wynikają poważne konsekwencje:

  1. marketplace ccFOUND jest na blockchaine, bo musi mieć zabezpieczenia stuprocentowe, dla bezpieczeństwa każdej transakcji. To daje technologia blockchain, która umożliwia unikalną autoryzację każdej transakcji, tak by bezpieczeństwo praw autorskich naszych klientów do ich publikacji, płatności i wiedzy było zapewnione w stu procentach,
  2. marketplace ccFOUND opiera się o DAO, jego klienci pozostają w aktywnym udziale w dochodach całej platformy,
  3. marketplace ccFOUND będzie globalny, więc jego obsługa nie przysporzy tyle logistycznych problemów, co w przypadku przewozów towarów czy usług,
  4. marketplace ccFOUND zakłada brak reklam, zgodnie z manifestem założycieli po to tylko, by przedstawiane Klientom produkty nosiły wszelkie znamiona obiektywizmu.

ccFOUND to ambitna firma i wymagająca dziedzina. Najwyższa półka produktów. Porady, ekspertyzy, raporty, wyniki badań, umowy, nauka – taki produkt to specjalizacja rynkowa, która wymaga wyrafinowanego marketingu, bardzo szczególnego zarządzania kontaktami z użytkownikami oraz bezpiecznych technologii, którym ufają wszyscy. 

Nie dziwne, że z takimi walorami ccFOUND podjął się unikalnych rozwiązań, a wraz ze wzrostem całego rynku e-commerce, zajmie nie tylko swoją niszę, ale poszerzy ofertę na wiele sprzedawców i kupujących na cały świat. 

To kwestia dekady, jak dołączy do gigantów światowych. Jest pierwszy, jak pierwszy byli Faceebook i AirBnB na swoich rynkach. 

SPORE UŁATWIENIE DLA TYCH, KTÓRZY LUBIĄ TORTY

Na koniec, na dokładkę, warto dodać, że specyfiką rynku polskiego e-commercowego są przelewy bankowe, które stanowią 50% wszystkich transakcji w handlu elektronicznym, a ich roczna wartość sprzedaży wynosi 5 miliardów euro. 

Przewiduje się też, że do 2021 roku karty będą rosły w tempie 25% rocznie i przejmą 30% rynku płatności na polskich platformach zakupowych.

To ogromne ułatwienie dla wszystkich smakoszy internetowych zakupów, w tym tych którzy czekają na swoje zakupy w największym sklepie wiedzy ccFOUND. www.shop.ccfound.com

Tamara

Did you like the article?

share:
or leave a comment