jQuery(function($){ $('.logo_container a').attr('href','https://www.ccfound.com'); });
10 państw najbardziej przyjaznych kryptowalutom i blockchainowi.
Jeżeli nie wiesz, gdzie twoje inwestycje kryptowalutowe poczują sie najbezpieczniej - ten ranking jest dla ciebie. Dowiesz się, gdzie prawo nie dopuszcza brudnych pieniędzy do rynku kryptowalut oraz dba o legalizację obrotu. W naszym rankingu, państw które chcą legalizować obrót kryptowalutami, jest szczęśliwie więcej, a najważniejsze, że są to państwa demokratyczne. Im bliżej dyktatur tym gorzej. Despoci nie rozumieją i boją się nowości, ale świat się zmienia a my razem z nim - mawiali Rzymianie dwa tysiące lat temu. Choć historia kryptowalut z perspektywy czasów Imperium, to zaledwie chwila, już doczekała się szeregu prawnych rozwiązań, by regulować jej obrót. O tym poniżej.

Świat się zmienia a my razem z nim –  mawiali Rzymianie dwa tysiące lat temu. Choć historia kryptowalut z perspektywy czasów Imperium, to zaledwie chwila, już doczekała się szeregu prawnych rozwiązań, by regulować jej obrót. 

Pewnie, gdyby nie zakusy podatkowe państwa, nie byłoby to takie pilne, ale właśnie z tego powodu, że obroty na kryptowalutach biją rekordy, rządy ostro zabrały się do uregulowania tej sfery finansowej. 

Jeżeli interesują cię inwestycje w kryptowaluty, lubisz działać w oparciu o klarowne przepisy i wreszcie wiedzieć, gdzie płacić podatek a gdzie nie, to koniecznie przeczytaj ten ranking: 

Poniżej ranking ccFOUND 10 crypto przyjaciół i crypto wrogów: 

Numer 1 Japonia ma najbardziej postępowe i przyjazne prawo dla kryptowalut. Bitcoin i inne kryptowaluty stanowią własność chronioną prawem. Państwo daje wsparcie nawet nielicencjonowanym giełdom. W grudniu 2021 wprowadzono prawo dla emisji stable coinów, ze szczególną ochroną klientów. Wprowadzono również przepisy przeciwdziałające wykorzystaniu tokenów do prania brudnych pieniędzy.

Numer 2 Szwajcaria. Tu giełdy kryptowalutowe są legalne, a rząd przyjął niezwykle postępowe przepisy dla kryptowalut. Uznano je za aktywa, jednak nie zapomniano o opodatkowaniu. W 2021 r. Szwajcarska Rada Federalna wprowadziła surowe prawo celem przeciwdziałaniu nielegalnym praktykom rynku kryptowalut i krypto giełd.

Numer 3 Gibraltar. Mały wielki lider regulacji. Kryptowaluta jest legalna, zgodna  z systemem prawnym. Chociaż nie jest prawnym środkiem płatniczym, giełdy kryptowalutowe, jak inne podmioty, płacą 12,5% podatku dochodowego. Rząd chce wspierać innowacje w produktach dla krypto-gospodarki. Gibraltar od dawna cieszy się reputacją obszaru niskich podatków, stąd nałożył niski podatek od zysków kapitałowych i dywidend z kryptowaluty. W 2021 r. Gibraltar zdefiniował standardy zgodne ze standardami unijnymi. Polityka państwa przyciąga inwestorów, którzy chcą skorzystać z przyjaznego otoczenia regulacyjnego. W 2022 r. firma blockchain Valereum zadeklarowała otwarcie giełdy kryptowalut w drodze przejęcia 90% udziałów w Gibraltar Stock Exchange GSE, co utorowało drogę do uregulowanego w pełni handlu, zarówno dla fiat, jak i kryptowalutami.

Numer 4 Malta. MDIA jest rządowym organem regulacyjnym, tworzącym politykę, egzekwującym standardy etyczne korzystania z technologii blockchain i kryptowalut. Rząd kieruje się wolnorynkowym podejściem. Malta jest bardzo postępowa w rozwoju rynku, pozycjonując się, jako światowy lider. Chociaż kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym na Malcie, są uznawane za aktywa i rachunki giełdowe. Nie ma podatku VAT od transakcji wymiany waluty fiducjarnej na kryptowaluty, a kryptowaluty są wolne od podatków. Władze koncentrują się na rozwoju AI w technologii blockchain i chcą wdrażać regulacje dotyczące ofertowania tokenów i ich bezpieczeństwa.

Numer 5 Estonia. Kolejnym wiodącym przyjacielem rynku kryptowalut jest przebojowa pod każdym względem Estonia. Przepisy dotyczące kryptowalut, w porównaniu z innymi członkami UE, są bardzo przyjazne. Wiele nowych inicjatyw prawnych przyjęto po ustawie AML/TFA z 2017 r. Powstał wówczas projekt narodowej kryptowaluty „estcoin”. W Estonii  kryptowaluty nie są jeszcze prawnym środkiem płatniczym, ale uważane są za „wartość w formie cyfrowej”. Giełdy kryptowalut są legalne i działają zgodnie z dobrze zdefiniowanymi przepisami, w tym ścisłym raportowaniem i KYC. Klasyfikowane jako aktywa cyfrowe, kryptowaluty są opodatkowane podatkiem dochodowym, ale nie podatkiem VAT. Estonia opublikowała w zeszłym roku regulacje dotyczące giełd kryptowalutowych i nałożyła zakaz dla prywatnych portfeli dostarczanych przez VASP, ale rząd wielokrotnie zastrzegł, że przepisy dotyczyły tylko VASP.

Numer 6 Singapur. W Singapurze giełdy i handel kryptowalutami są legalne. Chociaż kryptowaluty nie są uważane jeszcze za prawny środek płatniczy, bitcoin jest aktywem i podlega opodatkowaniu. Rząd deklaruje, że ureguluje kwestię tokenów cyfrowych, jeśli tokeny zostaną sklasyfikowane, jako „papiery wartościowe”. Chce też uregulować standardy dla dostawców usług kryptowalut oraz zarządzanie ryzykiem przy technologii blockchain. Niedawno rząd zachęcał do imigracji chińskich potentatów ByBit, Huobi, Cobo i OKCoin oraz ich klientów. Wszystko za sprawą chińskich restrykcji.

Numer 6 Unia Europejska i Wielka Brytania, przyjęły rozporządzenie MICA Markets in Crypto-Assets, z nowym projektem dalszych kroków legalizacji, w tym wprowadzeniem nowego systemu licencjonowania dla emitentów kryptowalut, oraz dobrych praktyk ochrony konsumentów. Wielka Brytania po Brexicie nie ma obecnie konkretnych przepisów, kryptowaluty nie są uważane za prawny środek płatniczy, a giełdy są obwarowane rejestracyjnymi przepisami.

Numer 7 Australia. Rząd w Melbourne jest prymusem proaktywnego prawodawstwa dla kryptowalut. W szczególności zmierza do regulacji giełd kryptowalut. Zaproponowane w 2022 roku przepisy umożliwią konsumentom bezpieczne kupowanie i sprzedawanie aktywów kryptograficznych. Opodatkowanie jest jak w przypadku pozostałej działalności gospodarczej.

Numer 8 USA i Kanada. W tych państwach panuje dość konserwatywne podejście na poziomie stanowym, z powolnym postępem ustawodawstwa na poziomie federalnym. Departament Sprawiedliwości kontynuuje koordynację z regulatorami finansowymi rynku SEC i CFTC, aby przede wszystkim zapewnić ochronę konsumenta. W 2021 roku prezydent Biden zwrócił uwagę na stable coin i wskazał wzrost wartości tokenów, jako zjawisko niepokojące. Jego administracja wydała zalecenia i apele o nowe przepisy. Kongres debatował także nad statusem kryptowalut. Póki co, giełdy kryptowalut mają status brokerów i muszą przestrzegać odpowiednich przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. W Kanadzie rząd przygląda się, co robi sąsiad z południa, przed wprowadzeniem dodatkowych ustaw.

Numer 9 Chiny. Tu zależy wszystko od “widzimisię” samego Wielkiego przywódcy Chin oraz tego, którą nogą wstanie dziś. Częściowo zależy też od nacisków aktywnych gospodarczo najbliższych członków otoczenia Wodza. Na ten moment, wódz raczej wie niewiele na temat kryptowalut, więc władze Pekinu nie zamierzają znieść zakazu dla kryptowalut. Niedawno, pojawili się wysocy urzędnicy rządowi, popierający technologię blockchain. Ujawnili, że zamierzają być liderami świata kryptowalut. Nie wiadomo, co z takiej deklaracji ma wynikać, bo nikt tego nawet nie skomentował. Natomiast, co jest niewątpliwie ciekawostką, zgodnie z chińskim kodeksem cywilnym w 2020 r. kryptowaluty uznaje się za „spadek”.

Numer 10 Rosja, gdzie od lat paru trwa swego rodzaju schizofrenia prawna. Rządowa propozycja ustawy podtrzymuje zakaz płatności kryptowalutami za towary i usługi oraz wprowadza limity wysokości inwestycji, które Rosjanie mogą trzymać w kryptowalutach, oraz przewiduje grzywny za ich przekroczenie. 

Jednocześnie rosyjski rząd mocno preferuje kopalnie kryptowalut. Rosja posiada 12% światowego rynku kryptowalut. Jeszcze w 2021, to Kazachstan był numerem 2 w kopaniu walut, po USA. W trakcie niedawnych zamieszek społecznych, kiedy częściowo kopalnie kazachskie zostały zniszczone, stracił tę pozycję na rzecz Rosji, która korzysta z taniej energii elektrycznej i zimnego klimatu. Media informują, że rynek kryptowalut w tym kraju wzrośnie, w wyniku sankcji wojennych ograniczających Rosyjskie aktywa w międzynarodowym systemie finansowym .

No i co? 

Jak wynika z naszego zestawienia, kryptowalutę kochają państwa demokratyczne. Im bardziej zbliżamy się do dyktatorów, tym gorzej dla kryptowaluty i dla ich właścicieli. 

Teraz już wiesz, gdzie twoje inwestycje kryptowalutowe poczują sie najbezpieczniej. Wiesz, gdzie prawo nie dopuszcza brudnych pieniędzy do rynku kryptowalut oraz dba o legalizację obrotu. 

W naszym rankingu, państw które chcą legalizować obrót kryptowalutami, jest szczęśliwie więcej, a najważniejsze, że są to państwa demokratyczne. 

Kryptowaluta ma jednak tę cyfrową zaletę, że nawet w strefie poza ustawowej krąży i rozwija się. No cóż, zakazany owoc smakuje bardziej. 

Tamar i Bartosz

Did you like the article?

share:
or leave a comment