jQuery(function($){ $('.logo_container a').attr('href','https://www.ccfound.com'); });
Co stoi za popularnością nowych algorytmów blockchaina? cykl otwórz oczy na wiedzę część I.
Tags: #
W 2015 roku, Vitalik Buterin twórca Ethereum, zaplanował przejście z pierwszego algorytmu blockchaina Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS). PoW uznawano za nie ergonomiczny z powodu dużego zużycia energii czy angażowania koparek, przy pozyskiwaniu nowych bloków. 

CYKL OTWIERAMY OCZY na POW i POS  

Algorytm Proof of Stake (PoS) jest jak lokata bankowa im więcej i dłużej trzymasz, tym więcej premii zbierasz. Warto zrozumieć jak działają te algorytmy, gdyż pełnią coraz większą rolę w rozwoju sieci rozproszonych blockchain, a na blockchain oparta jest nasza waluta FOUND coin.

W 2015 roku, Vitalik Buterin twórca Ethereum, zaplanował przejście z pierwszego algorytmu blockchaina Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS). PoW uznawano za nie ergonomiczny z powodu dużego zużycia energii czy angażowania koparek, przy pozyskiwaniu nowych bloków. 

Proof of Stake, to jeden z algorytmów konsensusu, który zyskuje coraz większą popularność na rynku kryptowalut. Algorytmy w blockchainie służą, jak wszędzie, do jasno zdefiniowanych czynności celem wykonania pewnego rodzaju zadań w sposób prowadzący do rozwiązania zadania, w naszym przypadku do zgodności transakcji w sieci blockchain. 

Według rankingu PoS List, z nowym algorytmem działa obecnie już 140 kryptowalut. Jest to jednak wartość 6,22% całkowitej liczby kryptowalut (około 2250) na światowym rynku. Całkowita kapitalizacja kryptowalut opartych o PoS wyniosła 23 miliardy USD lub 8% całkowitej kapitalizacji rynkowej rynku kryptowalut (stan na 20 czerwca 2019 r.). Pomimo stosunkowo niewielkich liczb, kryptowaluty oparte o PoS, stale rosną pod względem ceny i ilości. 

Algorytmy konsensusu w technologii blockchain weryfikują tworzenie nowego bloku i decydują o zatwierdzaniu transakcji. Stanowią podstawowy element łańcucha bloków i odpowiadają za zachowanie ich integralności oraz o bezpieczeństwie całego łańcucha. Zapewniają zgodność z protokołem i gwarantują dokonywanie wszystkich transakcji w prawidłowy sposób (np. by kryptowaluty nie zostały wydane podwójnie). Poza PoS i PoW, do algorytmu konsensusu należą jeszcze Proof of Capacity (PoC), Proof of Space (PoS), Proof of Importance (PoI), Proof of Burn (PoB), Proof of Storage (PoS). 

PoS ma swoje przewagi nad PoW. Przede wszystkim blockchain oparty o algorytm PoS jest znacznie bardziej wydajny, pod względem zużycia zasobów, jak prąd. Komputery podłączone do sieci blockchain w węzeł, działają jak koparki w PoW. Znajdują nowe bloki i potwierdzają transakcje. 

Ze zmianą PoW na PoS wiąże się staking, czyli sposób tworzenia nowych bloków z użyciem algorytmu PoS, przy czym tworzenie oparte jest na czasie oraz funduszach, a nie na kopaniu, jak przy PoW. Użytkownik musi zdeponować znaczną ilość kryptowalut w swoim portfelu i utrzymywać go podłączonym do sieci non stop. 

Algorytm wybiera sam kolejny blok, na podstawie wagi zaangażowanych kryptowalut w całej sieci. W rzeczywistości jeden użytkownik robi „stawkę” swoimi kryptowalutami, wnosząc je do blockchainu. Kryptowaluty przechowywane jako zabezpieczenie, nie mogą zostać zwrócone użytkownikowi,  gdy algorytm szuka nowych bloków, co oznacza, że użytkownik działa z korzyścią dla całego ekosystemu, ponieważ w grę wchodzą jego własne pieniądze. Im wyższa stawka użytkownika, oraz im dłużej jego kryptowaluty pozostają w systemie, tym większe są szanse na zysk. 

Oczywiście węzły nie działają za darmo. Każdy osiąga zysk z każdego wygenerowanego bloku i zastawionych kryptowalut w portfelu, gwarantując pewny zwrot z inwestycji. Jest zawsze dodatni, ale zależy od paru czynników. 

Na pytanie, ile udaje się stakować na blockchainie, czyli zdobywać kryptowalut z użyciem protokołu PoS, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda sieć może wykorzystywać inny sposób obliczania nagród. Jedni robią to block-by-block, biorąc pod uwagę ile i jak długo walidator stakuje, a inni ile łącznie jest stakowanych w danej sieci kryptowalut, by ustalić wysokość nagrody.

Węzły nie tylko potwierdzają nowe bloki i transakcje, ale aktywnie uczestniczą w rozwoju całego ekosystemu kryptowalut, co ma kluczowe znaczenie dla nowych projektów kryptowalutowych. 

Podsumowując PoS to system prostszy, wystarczy sam komputer no i oczywiście początkowe kryptowaluty. Mówiąc najprościej, stakowanie to blokowanie w portfelu kryptowalut, jak na depozycie bankowym, aby otrzymywać dodatkowe kryptowaluty. Im dłużej je trzymamy w czasie, tym więcej kryptowalut zdobędziemy, ponieważ tym więcej bloków powstanie w łańcuchu, a im większa waga portfela połączonego z blockchainem, tym większe nagrody w postaci stake-u tzn. jednostek danej kryptowaluty.

PoS mimo, że to nowszy i bardziej zaawansowany algorytm, nosi wady starego algorytmu PoW, bo wciąż pobiera za dużo energii. Mimo tego, jest wykorzystywany w tak innowacyjnej kryptowalucie jak EOS, która szczyci się milionami transakcji na sekundę oraz brakiem opłat transakcyjnych. 

Wraz z rosnącą liczbą kryptowalut opartych o algorytm PoS, wiele firm zaczęło oferować leniwy staking. W tym modelu inwestor oddaje swoje kryptowaluty pod zarządzanie firmą, która przetwarza potwierdzone transakcje i inne czynności, wykonywane przez węzły blockchaina. W zamian, inwestor otrzymuje zysk z naliczonych odsetek, który może sięgać nawet 150% rocznie. 

W marcu 2021 roku, Coinbase uruchomił usługę dla inwestorów instytucjonalnych i oferuje możliwość inwestowania w kryptowalutę opartą o PoS, o nazwie Tezos z zyskiem do 6,6% rocznie, opierając obliczenie na stopie inflacji. Binance Staking promuje również robi staking za swych klientów, wypłacany w zależności od ogólnej sumy uzyskanych kryptowalut. 

Obecnie, w wielu kryptowalutach opartych na PoS, przechowywanych jest ponad 7 miliardów USD. 

Na zakończenie warto dodać, że jest wiele zalet, które wyliczają użytkownicy protokołu PoS. Pełni rolę podobną do akcjonariusza, użytkownikom daje możliwość głosować w kluczowych kwestiach systemowych. Ponadto, stabilizuje system, bo pełni rolę długoterminową, ze względu na brak możliwości szybkiego i spekulacyjnego zysku. 

Generalnie system jest zbudowany w taki sposób, aby jego uczestnicy byli przede wszystkim zainteresowani rozwojem projektu i jego zastosowaniem w realnym świecie, tym samym dynamizując popyt i cenę na nową kryptowalutę. 

Ekosystem oparty na PoS dopiero zaczyna nabierać rozpędu.

Tamar

Did you like the article?

share:
or leave a comment