jQuery(function($){ $('.logo_container a').attr('href','https://www.ccfound.com'); });
ccFOUND blockchainowy marketplace czyli “Allegro na sterydach”
ccFOUND jest określany mianem pierwszego na świecie Brain Search Engine, czyli wyszukiwarki umysłów. To połączenie najlepszych elementów prywatności blockchain, biznesplanów Ubera i Allegro, oraz potencjału zarobkowego kryptowalut. Czym dokładnie jest ccFOUND? Twórcą i prezesem projektu jest Piotr Michalak, pomysłodawca i założyciel Instytutu Kryptografii, biznesu zarabiającego ponad 30 milionów złotych rocznie Projekt jest w fazie zamkniętych betatestów i ma wejść w otwarte, w ciągu najbliższych miesięcy Finansowanie w ramach ICO prawie się skończyło i pozwoliło zebrać ponad 12 milionów złotych.

Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi:

 • Jak działa anty-inflacyjna waluta $FOUND coin
 • Czym jest marketplace dla wiedzy i mądrości?
 • Jak buduje się markę osobistą na miarę XXI wieku
 • Jak ccFOUND powtórzy sukces Allegro

Czym jest ccFOUND?

ccFOUND to pierwszy na świecie multimarketplace dla wiedzy i produktów informacyjnych, który pozwoli dużo prościej niż kiedykolwiek wcześniej, zaoferować i sprzedać wiedzę w niemal każdej formie: od mikropłatnych odpowiedzi na zadane pytania, po wszelkiego rodzaju ekspertyzy kursy, ebooki, webinary etc.

Z polskiego na nasze – Allegro dla każdego znanego sposobu monetyzowania swojej wiedzy. Hub produktów wiedzy. Kuźnia ekspertów.

Dlaczego ludzie mają chcieć z niego korzystać? Przede wszystkim dlatego, że to pierwsze miejsce, gdzie będą mogli budować markę eksperta, tworzyć społeczność i sprzedawać produkty jednocześnie, i to zaczynając praktycznie od zera – od odpowiadania na pytania i zarabiania na odpowiedziach. 

Widząc, jak zarabiają fachowe odpowiedzi na różnego typu pytania, będą w stanie wybadać rynek, by mieć pewność, że praca włożona w tworzenie kursów i produktów, znajdzie potem chcącego zapłacić odbiorcę.

Do tej pory, kiedy początkujący sprzedawca na Allegro mógł zacząć badać rynek pojedynczymi aukcjami, a potem krok po kroku organicznie rosnąć; ekspert chcący sprzedawać swoją wiedzę nie miał takiej możliwości. Nie miał do tego odpowiedniego miejsca w sieci.

By to robić, każdy sprzedawca musiał pokonać wysokie progi wejścia:

 • pozycjonować się w sieci
 • zgromadzić własną społeczność na przykład w grupie na Facebooku czy na listach mailowych
 • inwestować czas, wysiłek i znaczne kwoty w same budowanie marki osobistej
 • postawić stronę internetową ze sklepem i systemem sprzedażowym

ccFOUND uprości i skróci ten proces sprawiając, że sprzedaż będzie dużo skuteczniejsza i co niemniej ważne – dużo prostsza, bo wszystkie narzędzia potrzebne twórcy do budowania reputacji eksperta i marki osobistej, gromadzenia społeczności oraz sprzedawania będą wbudowane w portal.

Autorzy będą mogli zaspokoić wszystkie swoje potrzeby nie wychodząc z portalu, a ich sprzedaż wzrośnie. 

Ale to dopiero początek wyróżników projektu. Największym jest wyszukiwanie w umysłach. 

Brain Search Engine – co to jest?

Wyszukiwarka umysłów to logiczny krok naprzód względem wyszukiwarek jak Google. Podczas gdy one szukają na serwerach i w artykułach – ccFOUND szuka bezpośrednio w umysłach ludzi. Jak?

Nieco podobnie do… Facebooka i Ubera jednocześnie. Użytkownicy mogą napisać posta z pytaniem, lub prośbą o pomoc i odpowiednio go otagować. 

Np. “Inwestuję z myślą o wzięciu ślubu za trzy lata. Mam w portfelu złoto, dolary, BTC i myślę nad kupieniem Etherium. Czy to dobry pomysł? #inwestycje #kryptowaluty”
Pytanie będzie widoczne dla każdego użytkownika podobnie jak na tablicy na FB. I każdy będzie mógł na nie odpowiedzieć.

Pytający dostanie jasną korzyść – rozwiązanie swojego problemu. Wiele osób pokaże mu swoje perspektywy. Nie chodzi o szukanie idealnej odpowiedzi (choć ta też może się trafić). Wartością jest wieloperspektywiczność odpowiedzi, która pozwoli autorowi pytania podjąć właściwą decyzję. 

Na takie zapytanie mogą odpowiedzieć ludzie z całego świata i skrajnie różnych zawodów. Hobbystyczny kryptowaluciarz, pośrednik nieruchomości, doradca inwestycyjny… 

Piszący pytanie dostaje rozwiązania skrojone bezpośrednio pod jego problem. Szwedzki bufet mądrości 🙂 

A co mają z tego odpowiadający?

Nowa klasa ekspertów

Część autorów zdecyduje się na zadanie pytania płatnego, które pozwoli zarobić najlepiej odpowiadającym. Ale nawet odpowiedź za darmo niesie ze sobą wielką korzyść dlatego, że…

Rozwiązywanie problemów wiąże się z aspektem społecznym projektu – budowaniem społeczności i reputacji.

Jak na każdym medium społecznościowym ccFOUND daje możliwość śledzenia twórców. Ale jako użytkownik – skąd wiedzieć kogo śledzić? Kto jest realnym znawcą tematu, a kto zgrywa twardziela?

Na pomoc przychodzi reputacja. Każdy rozwiązany problem buduje naszą reputację na serwisie, tak samo jak każdy odbyty kurs buduje reputację kierowcy Ubera. Z czasem użytkownicy sami odsieją osoby realnie pomocne i znające się na temacie od reszty. 

To w połączeniu z regularnym rozwiązywaniem problemów i pokazywaniem, że znamy się na rzeczy doprowadzi do tego co jest naturalne w każdym medium społecznościowym – do zbudowania społeczności. 

A stąd jeden krok do zarabiania na swojej wiedzy. Np. pisząc merytorycznego posta, którego będzie można odblokować za 2 zł, lub małego kursu. Wszystko za pomocą narzędzi z portalu. Bez potrzeby tworzenia lejków sprzedażowych, stron internetowych, sklepów czy wizytówek. 

To pozwoli na powstanie zupełnie nowej klasy ekspertów. Osób, które posiadają wiedzę, ale do tej pory nie chciały, lub nie potrafiły budować klasycznej marki osobistej w Internecie. 

Tak jak Uber pozwolił jeździć i zarabiać sprawnym kierowcom aut osobowych; tak ccFOUND pozwoli wykorzystać potencjał każdego, kto miał wartościowe porady w swojej dziedzinie, ale nie był w stanie na nich zarabiać.

Anty-inflacyjna waluta i DAO

Sam portal docelowo ma stać się DAO – zdecentralizowaną organizacją opartą na blockchain, która będzie niemożliwa do ocenzurowania lub do zamknięcia przez wyłączenie serwerów. W tym celu ccFOUND stworzył również własną kryptowalutę $FOUND.

Co w niej wyjątkowego? To, że zarabia na trzy sposoby.

 1. Wzrost wartości – $FOUND jest wewnętrzną walutą portalu. Nie ważne w jakiej walucie kupimy produkt i zostanie to automatycznie wymienione na $FOUND w którym wynagradzani są twórcy treści, co naturalnie zwiększa wycenę na giełdzie
 2. Spadek podaży – $FOUND zostało wyemitowane w konkretnej ilości i nie ma planów “dodruku”. Dodatkowo 10% przychodów portalu jest regularnie spalane, zmniejszając podaż i sprawiając, że $FOUND wzrasta na wartości w czasie
 3. Przychód pasywny – 50% zysków portalu jest dzielone proporcjonalnie między wszystkich w zależności od tego jak dużo tokenów posiadają. Co najlepsze wypłata jest codzienna.

Jaka przyszłość?

Wszystkie te rzeczy w połączeniu z biznesplanem, który zespół przetestował już na Instytucie Kryptografii, sugeruje że w ciągu najbliższych kilku lat  $FOUND zwiększy się na wartości 10-100 razy. Czy się to uda?

Platforma ccFOUND jest prawie gotowa. Od kilku tygodni trwają zamknięte beta testów i niedługo mają zacząć się otwarte testy. Projekt zebrał ponad 12 milionów złotych w finansowaniu, a zarząd zapewnia, że pozwoli to na utrzymanie projektu przez kolejne dwa lata nawet gdyby nie zarobił ani złotówki. 

Produkt jest prawie gotowy, a finansowania nie brakuje. Czy zespół poradzi sobie z realizacją ambicji? Niech odpowiedzią będzie cytat Piotra Michalaka:
“Poważnie chcemy zmienić świat na lepsze. Idziemy po miliardy, albo wcale!”

Szczegóły projektu ccFOUND dostępne są na stronie: https://shop.ccfound.com/

Bartosz

Did you like the article?

share:
or leave a comment