jQuery(function($){ $('.logo_container a').attr('href','https://www.ccfound.com'); });
Jak uniknąć poważnych błędów przy inwestowaniu. Poradnik inwestora część 1
Tags: #
To twój mózg jest winien twoich błędów inwestycyjnych. Miliarder Warren Buffett, który zaczął po pięćdziesiątce, stracił 10 miliardów dol. potencjalnego zysku na akcjach Wal-Mart, bo jak powiedział „ssał kciuk” zamiast kupować rosnące akcje.  „Sukces w inwestowaniu nie koreluje z naszym IQ - powiedział wtedy - musisz się stale korygować, by nie popełniać emocjonalnych błędów.” Przeczytaj uważnie cześć 1 naszego poradnika by dowiedzieć się jakich błędów unikać przy inwestowaniu.

Nasz umysł jest tak okablowany, by mieć skłonność do stałego szukania informacji, wzorców, opcji. Wszystko po to, by nam umożliwić bezpieczne przetrwanie. 

Te same neurony niestety, włączają się w trybie inwestowania i potrafią zalać nas emocjami, które tylko przeszkadzają w uzyskiwaniu dobrych wyników.

To twój mózg jest winien twoich błędów inwestycyjnych. Miliarder Warren Buffett, który zaczął po pięćdziesiątce, stracił 10 miliardów dol. potencjalnego zysku na akcjach Wal-Mart, bo jak powiedział „ssał kciuk” zamiast kupować rosnące akcje.  „Sukces w inwestowaniu nie koreluje z IQ – powiedział wtedy – musisz się stale korygować, by nie popełniać emocjonalnych błędów.”

Oto dwie cechy, które warto korygować, by być świetnym inwestorem. 

Wyczucie czasu i temperament.

Czas. Rozsądne inwestycje wymagają rozsądnego horyzontu czasowego. Zastanów się, jak możesz rozłożyć swój kapitał na osi czasu. Podobnie, jak nie płacisz za wakacje w grudniu, gdy czekają cię wcześniej wydatki na święta i wymianę opon zimowych. Staraj się nie inwestować w terminach …”od – do”, które są sprzęgnięte z osobistym trybem wydatków, gdyż może cię spotkać niemiła niespodzianka średnioterminowego spadku kursu, czy korekty akurat w momencie, gdy potrzebujesz zainwestowanych środków przeznaczyć na coś innego. Wtedy z inwestycji wyskoczysz na minusie. Dlatego przynajmniej skoryguj zawsze wielkość środków, przeznaczonych na inwestycję z planem innych wydatków. Nie inwestuj wszystkiego co masz nigdy. 

Temperament. Najwięksi inwestorzy potrafią zachować spokój i równowagę, gdy pozostali szaleją. To sprawia, że konsekwentnie osiągają lepsze wyniki niż inwestorzy, którzy mają szczęście przez jakiś czas. Warren Buffett powiedział, że kluczem sukcesu był trzymany na uwięzi temperament. Niewielu jest w stanie powtórzyć jego sukces inwestycyjny. Wielu z nas ulega emocjom i czyści portfel, gdy widzi spadki. 

Żadne IQ, wizyty u wróżki i zaklęcia nie pomogą  gdy twoja inwestycja spada poniżej 50 proc., a trzeba wytrzymać i przeanalizować na chłodno sytuację, zamiast wyskoczyć ze stratą, bo możliwe, że właśnie jest idealny moment, żeby dokupić zamiast sprzedać

Historia największych inwestycji i fortun uczy, że powstały przez inwestowanie w obiecujące firmy na dłuższą metę z perspektywą zysku na kilka-kilkanaście lat, a nie poprzez wskakiwanie i wyskakiwanie z inwestycji ze strachu i chciwości, w najgorszych momentach. 

Buduj więc odporność na emocje, które prowadzą do złych decyzji inwestycyjnych. 

Oto pięć ćwiczeń dla inwestora w startup, by zachować spokój:

  1. Powtarzaj sobie mantrę: „Jestem poważnym inwestorem; nie spekulantem, spodziewam się, że z czasem wzrost cen, dywidend, przyniesie spodziewane zyski”. 
  2. Skoncentruj się na wartości firm, w które inwestujesz. Nie skupiaj się na codziennych zmianach cen.
  3. Kup i trzymaj. Kupujemy z zamiarem trzymania na dłuższą metę. 
  4. Nigdy nie zachowuj się jak spekulant. Bądź odporny.
  5. Nie poddawaj się atmosferze kreowanej przez komentatorów rynku. Wycisz się i przestań klikać.

Przy inwestycjach w startupy, czas nie mierzy się w minutach, ty wybierasz inwestycje ze względu na ich długoterminowy potencjał. Więc oprzyj się pokusie ciągłego działania. 

Podejmuj decyzje z zimną krwią, nawet gdy masz insidera. Czasem najlepszym działaniem jest jego brak.

Przejrzyj proces inwestycyjny raz jeszcze. Napisz na kartce, dlaczego zainwestowałeś w firmę, albo kryptowalutę. Prowadź notatnik inwestora, z którego możesz spokojnie wyczytać po czasie, co kierowało twoimi decyzjami inwestycyjnymi.

Konfrontuj stale co zasadniczo się zmieniło? To proste ćwiczenie uczy, że skoki i spadki na giełdzie mają niewielkie znaczenie w długoterminowym zdobywaniu bogactwa.

Nie działaj chaotycznie. Otwórz „koszyk” i śledź potencjalne aktywa, by być na bieżąco z inwestycjami, które budzą twoje zainteresowanie, zanim w nie wejdziesz. Gdy przygotowanie spotyka się z szansą, wtedy dokonuje się wielkich inwestycji.

Minimalizuj ryzyko dywersyfikując swoje aktywa – trzymaj portfel paru różnych aktywów, które mają sprzeczny trend. Inwestujesz poprzez uśrednienie wydatków; następnie gromadź inwestycje w czasie, poprzez regularne inwestowanie określonej kwoty w okresach wzrostów i spadków. 

Na przykład, każdego miesiąca przez trzy miesiące, kupujesz kryptowalutę za 1000 dol., niezależnie od jej ceny. Kiedy kurs spada, kupujesz więcej, a kiedy drożeje, kupujesz mniej. To strategia średniego kosztu. 

Idea tej strategii polega na tym, że kiedy ceny są wysokie, można sobie pozwolić na zakup tylko pewnej liczby kryptowalut, lub akcji. Kiedy ceny spadają, można kupić więcej za stałą kwotę inwestowaną w każdym okresie. Gdy sytuacja notowań się poprawia, można cieszyć się z posiadania większej liczby akcji kupionych po niskiej cenie. 

Podobnym sposobem na uśrednienie ryzyka inwestycji jest podzielenie potencjalnej kwoty inwestycji przez trzy oraz wybór trzech różnych momentów na osi czasu, by kupić dane aktywa.

Każdy temperament to własna droga do sukcesu lub porażki. Jeżeli ustalisz jasne parametry modelu alokacji swoich inwestycji, które najlepiej pozwalają ci spać w nocy to znaczy, że z tego artykułu wyciągnąłeś/aś poprawne wnioski. 

Na zakończenie…

Nie walcz z własnym temperamentem i wykorzystuj za to swoje mocne strony. Znajdź inwestycje, które Ci odpowiadają. 

Sam najlepiej wiesz jaki masz temperament. Czasem, gdy twoje wybory inwestycyjne zaskoczą ciebie samego pamiętaj, że zmienność stwarza zawsze możliwość. 

Ważne, byś rozumiał swoje decyzje i czuł, że zostały przemyślane. 

Czego należy się wystrzegać na rynku krypto?

Przede wszystkim naiwności i chciwości. Mamy tysiące projektów kryptowalutowych i codziennie powstają nowe. Wśród nich znajdują się te, które od początku były stworzone w celu zdobycia jak największej ilości środków, a po osiągnięciu celu znikają równie szybko jak powstały. 

Mamy również takie, które zostaną porzucone przez twórców lub stracą zainteresowanie społeczności, a inwestorzy zostaną z bezwartościowymi tokenami. 

Niektóre kryptowaluty zostaną skradzione przez hakerów z powodu błędów w zabezpieczeniach, to samo dotyczy mniejszych giełd (zdarza się, że te duże z własnych środków zwracają klientom skradzione krypto). 

Nie jesteśmy w stanie podejmować wyłącznie dobrych decyzji, lecz rozwaga i ostrożność pozwoli ograniczyć ryzyko. Jeśli jakiś projekt obiecuje złote góry np. bardzo wysokie zyski w krótkim czasie – uważaj, zbadaj go i nie inwestuj zbyt wiele. 

Jeśli nagle społeczność zaczyna być bombardowana informacjami o nowym, rewolucyjnym coinie, który podbije rynek – postępuj tak jak powyżej, ponieważ każdy zespół deweloperów wiele obiecuje, a mało który rzeczywiście jest w stanie to zrealizować. 

Jeśli celebryci promują jakąś kryptowalutę można być niemal pewnym, że sami posiadają ją w dużej ilości i chcą podbić kurs albo im zapłacono za promocję. Dotyczy to również youtuberów. 

Jeśli dostaniesz wiadomość, że zapomniane bitcoiny czekają, aż je odbierzesz lub ktoś chce pomnożyć twoje środki, ale najpierw potrzebuje, abyś przesłał je na podany adres – nie klikaj w żadne linki i skasuj takie wiadomości. Nikt nie zrobi ci z jednego bitcoina dwóch, nawet Vitalik. 

Na koniec bardzo ważna sprawa: strzeż haseł i kluczy prywatnych (warto je np. wydrukować w kilku kopiach i dobrze schować, ponieważ utraconych haseł raczej nie uda się odzyskać), nigdy pod żadnym pozorem nie udostępniaj ich na prośbę nieznanych osób, a najlepiej nie wchodź na portfele czy giełdy z niepewnych urządzeń ani nie pobieraj aplikacji z niesprawdzonych źródeł. 

Nigdy nie będziesz mieć pewności, że smartfon czy komputer nie został w ten sposób poddany próbie hakerskiego ataku. Jeśli kryptowaluty, zostaną wysłane wówczas na inny adres, to szanse na ich odzyskanie są bliskie zera. Na tak zdecentralizowanym rynku zwykle nie ma się komu poskarżyć. Bądź roztropny.

Tamar Bartosz

Did you like the article?

share:
or leave a comment