jQuery(function($){ $('.logo_container a').attr('href','https://www.ccfound.com'); });
Finansowanie ccFOUND na tle innych projektów kryptowalutowych
Projekt ccFOUND nabiera rozpędu. Z satysfakcją odhaczamy kolejne pit stopy w harmonogramie, by finalnie udostępnić całkowicie zdecentralizowany portal edukacyjny, pozwalający monetyzować posiadaną wiedzę poprzez publikowanie płatnych e-booków, kursów, szkoleń i raportów. Platforma ccFOUND ma być miejscem dla osób dzielących się swoją wiedzą oraz tych, którzy jej poszukują. Podczas private sale oraz wciąż trwającego procesu ICO […]

Projekt ccFOUND nabiera rozpędu. Z satysfakcją odhaczamy kolejne pit stopy w harmonogramie, by finalnie udostępnić całkowicie zdecentralizowany portal edukacyjny, pozwalający monetyzować posiadaną wiedzę poprzez publikowanie płatnych e-booków, kursów, szkoleń i raportów. Platforma ccFOUND ma być miejscem dla osób dzielących się swoją wiedzą oraz tych, którzy jej poszukują. Podczas private sale oraz wciąż trwającego procesu ICO udało nam się pozyskać już ok. 3,75 mln$. Zarówno suma, jak i wyniki poszczególnych rund inwestycyjnych obrazują zaufanie i zaangażowanie inwestorów. Postanowiliśmy porównać te wyniki z innymi projektami kryptowalutowymi.

Sposobem na zebranie funduszy wspomagających start i rozwój projektu ccFOUND jest ICO. Initial Coin Offering to jedna z metod gromadzenia kapitału, który umożliwia rozwój wybranej inicjatywy biznesowej. Jest porównywane z crowdfundingiem, z tą różnicą, że zamiast tradycyjnego wsparcia finansowego, społeczność inwestuje w wirtualne tokeny. Co ważne, tokeny to inwestycja, a ich cena może diametralnie wzrosnąć po wejściu danego przedsięwzięcia z sektora kryptowalut na rynek. ICO to korzystna opcja dla osób, które dołączą do projektu jeszcze na etapie sprzedaży tokenów w zaplanowanym systemie rund inwestycyjnych. 

Finansowanie w formule private sale wraz z ICO zaowocowało pozyskaniem przez ccFOUND 3,75 mln dolarów od inwestorów z ponad 40 krajów! (dane na dzień 15.12.2021). A to dopiero początek! Niedługo przed prezentacją MVP i w miarę pokazywania kolejnych funkcjonalności portalu, obserwujemy wzrost zainteresowania projektem ccFOUND, więc nasz apetyt również rośnie.

Czy niespełna $4 mln to dużo? Porównując uzyskany wynik z projektami, które obecnie znajdują się w czołówce sektora kryptowalut, można mieć pewność, że zgromadzony dotychczas kapitał pozwoli kontynuować prace nad dalszym rozwojem platformy. Jak wygląda ICO ccFOUND na tle innych inicjatyw kryptowalutowych? Sprawdźmy! 

NEO 
NEO zostało założone przez Da Hongfei i Erika Zhana w Chinach w 2014 roku i zostało przemianowane na NEO w czerwcu 2017 roku. Jest to platforma oparta na blockchain, która obsługuje własną kryptowalutę i umożliwia rozwój aktywów cyfrowych i inteligentnych kontraktów. Pod tym względem przypomina amerykańską sieć blockchain Ethereum. Początkowa cena tokena Neo to zaledwie 3 centy, natomiast rekordowa to aż $180. Startup przeprowadził dwa ICO – pierwszy zakończył się wynikiem $550 000, drugi pozwolił zebrać $4,5 mln. Aktualny ranking CoinMarketCap to #68, a kapitalizacja rynkowa to ponad $2 mld. 

Ethereum 
Zdecentralizowana platforma oparta na rozproszonym rejestrze blockchain, z kryptowalutą o nazwie Ether oficjalnie ruszyła w 2015 roku. Twórcą projektu jest Vitalik Buterin, który opracował platformę pełniącą obecnie swego rodzaju serwis crowdfundingowy, ze sprawnym i wygodnym systemem płatniczym, umożliwiający tworzenie zdecentralizowanych aplikacji, inteligentnych kontraktów, a także nieograniczonej liczby wirtualnych monet. Pierwsza cena tokena Ether wynosiła ok. $0,30, a ICO zakończono wynikiem ok. $14 mln. Aktualny ranking CoinMarketCap to #2, a kapitalizacja rynkowa to prawie $512 mld. 

Stratis 
Platforma uruchomiona w sierpniu 2016 roku, a jej twórcą jest Chris Trew. Stratis jest platformą BaaS (Blockchain-as-a-Service), która umożliwia firmom z sektora finansowego tworzenie niestandardowych aplikacji blockchain, przy czym sam proces tworzenia oprogramowania jest maksymalnie uproszczony. Początkowo kryptowalutą Stratis był token STRAT (obecnie STRAX), który w projekcie ICO zebrał równowartość ok. $600 000. Aktualny ranking CoinMarketCap to #303, a kapitalizacja rynkowa to ponad $205 mln. 

Cardano 
Zaawansowana platforma inteligentnych kontraktów utworzona w 2017 roku, która działaniem przypomina Ethereum. Nie bez przyczyny, ponieważ założycielem Cardano jest współtwórca sieci Ethereum – Charles Hoskinson. Platforma bazuje na oprogramowaniu open-source, a jej token ADA umożliwia jego właścicielom współdecydowanie o działaniach dotyczących funkcjonowania sieci. W ramach pierwszej oferty monet ICO przeprowadzonej wśród inwestorów projekt zebrał $62 mln. Aktualny ranking CoinMarketCap to #6, a kapitalizacja rynkowa to ponad $43 mld. 

ARK 
Platforma programistyczna oparta na kryptowalutach i blockchainie, która umożliwia tworzenie indywidualnego, całkowicie konfigurowalnego i współdziałającego łańcucha bloków. Platforma powstała w 2016 roku, a w trakcie ICO zebrała $800 000. Aktualny ranking CoinMarketCap to #329, a kapitalizacja rynkowa to niespełna $230 mln! 

Powyższe dane jasno obrazują fakt, iż największe obecnie projekty z sektora nowoczesnych technologii zaczynały z pułapu porównywalnego do wyników uzyskanych dotychczas przez ccFOUND. 

Dlaczego warto rozważyć inwestycję w kryptowaluty i przyglądać się projektom w fazie ICO?

  • eksperci szacują, że już w 2025 roku wartość globalnego rynku EdTech wyniesie ponad 300 miliardów dolarów, co oznacza, że jest to branża wyjątkowo atrakcyjna dla inwestorów 
  • ze względu na trwającą pandemię Covid-19, wśród startupów z największymi szansami na rozwój wymieniane są między innymi projekty z sektora EdTech, które umożliwiają i ułatwiają funkcjonowanie w rzeczywistości online 
  • polski rynek jest 8. co do wielkości rynkiem ekonomicznym w Unii Europejskiej i największym rynkiem sektora FinTech w centralnej i wschodniej Europie 
  • rodzimy ekosystem technologiczny staje się coraz bardziej zauważalny na rynkach globalnych, głównie dzięki dotychczasowym projektom odnoszącym międzynarodowe sukcesy (Brainly, Skriware, Novakid, Photon, czy Coders Lab.

Startupy oparte na technologii blockchain to środowisko, w którym na ostateczną wycenę projektu wpływa wiele różnych czynników. Co ważne, szereg z nich jest dość nieoczywistych i niespodziewanych (jak choćby pandemia, która w znacznym stopniu odbiła się na rynkach finansowych), dlatego trudno jednoznacznie wskazać projekt lub kryptowaluty, w które warto zainwestować. Nie zmienia to jednak faktu, że od wielu lat inwestorzy uważnie obserwują projekty w poszukiwaniu zyskownych okazji, a popularyzacja blockchain i sektora kryptowalut otwiera sporo ciekawych możliwości inwestycyjnych.

Did you like the article?

share:
or leave a comment